U četvrtak, 26. studenog 2015., u Svečanoj dvorani Tone Peruško Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli održano je predstavljanje knjige Mihovila Dabe “Sve za Boga, vjeru i puk: biskup Juraj Dobrila u svom vremenu”.

Predstavljanje je započeo rektor pulskog sveučilišta  prof. dr. sc. Alfio Barbieri kratkim prikazom lika i djela biskupa Jurja Dobrile.

Ispred nakladnika, Državnog  arhiva u Pazinu, skupu se obratio doc. dr. sc. Elvis Orbanić, koji je naglasio zadovoljstvo činjenicom da je upravo DAPA izdavač prve doktorske disertacije koja obrađuje lik i djelo biskupa Dobrile, nakon što je prethodno, 2012. godine, ista institucija u kolu Posebna izdanja izdala doktorsku disertaciju samog biskupa Dobrile pod naslovom Sakramenta ispovjedi u nauku crkvenih otaca koju je on  obranio 1842. godine na Bečkom sveučilištu.

Valja izdvojiti zadnji dio knjige koji donosi 9 prijepisa i prijevoda s talijanskog i njemačkog na hrvatski jezik Dobrilinih dopisa, koncepta i dokumenta, istaknuo je Orbanić.

Prof. dr. sc. Nevio Šetić, recenzent djela, uz dr. sc. Stipana Trogrlića, istaknuo je kako je to najkompletnije djelo dosad objavljeno o najvećoj ličnosti među hrvatskim pukom u 19. st. u Istri.  Šetić je također naglasio vrijednost djela zbog širine i bogatstva korištenih izvora i literature te izrazio zadovoljstvo zbog stasanja nove vrijedne generacije povjesničara u koju spada i Dabo. Biskup Dobrila je bio član crkvene elite Habsburške monarhije, rekao je Šetić, duboko svjestan svih aspekata svoga vremena, a kasnije su se neke njegove izjave i djela pokazala gotovo vidovitima, napose gledano u perspektivi položaja hrvatskog puka u Istri koja je i kroz povijest bila poprište razgraničenja srednjeeuropskih država.

Autor dr. sc. Mihovil Dabo, je u svom kratkom obraćanju istaknuo kako je u knjizi prvenstveno nastojao dati svoj odgovor na pitanje zašto je biskup Dobrila središnja osoba u Istri u svom vremenu? U nastojanju davanja odgovora koristio je, uz dotad poznate materijale, i mnoge nove koje je pronalazio u mnogim arhivima i institucijama srednjeueropskog područja. Spomenuvši prigodno i nekoliko dogodovština koje su popratile taj višegodišnji rad, autor je zahvalio na susretljivosti djelatnicima institucija gdje je pribavlja o izvore te naglasio nadu da će knjiga, više nego prodavana, biti čitana.

Mihovil Dabo rođen je u Puli 1979., a zaposlen je kao viši asistent na Odsjeku za povijest Filozofskog fakulteta na Sveučilištu Jurja Dobrile u Puli. Angažiran je na izvođenju kolegija Počeci demokratizacijskih procesa u Istri, Poučavanje i prenošenje znanja i vještina III. i Procesi nacionalne integracije i modernizacije u hrvatskim zemljama u XIX. stoljeću. Član je Upravnog odbora Istarskog povijesnog društva i tajnik pulskog ogranka Matice hrvatske.
Predstavljanju, koje je plod suorganizacije Državnog arhiva u Pazinu i Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli nazočili su brojni profesori i studenti pulskog sveučilišta, biskup u miru mons. Ivan Milovan, te drugi štovatelji lika i djela tog velikana istarske povijesti 19. stoljeća.