Četvrtak, 28 ožujka, 2024
Kultura i tradicija

“Izlet u sveto”

U utorak, 31. siječnja 2017. u vodnjanskom Domu mladih održana je konferencija za medije na kojoj je prikazan nastavak znanstvene obrade i izlaganje vodnjanskih relikvija, predstavljena je nova knjiga vodnjanskog župnika preč. Marijana Jelenića, turistički vodič „Izlet u sveto“, te je najavljena ovogodišnja proslava blagdana sv. Blaža, naslovnika župe i zaštitnika Vodnjana.

Preč. Jelenić je na početku okupljene upoznao s nastavkom istraživanja koja su provedena na relikvijama. Nakon što su zbog snimanja i znanstvene analize relikvije bile na Zavodu za patologiju KBC Split, sada su sve vraćene u vodnjansku crkvu sv. Blaža gdje su, zapečaćene, izložene u povijesnim sarkofazima.

U vodnjanskoj zbirci nalaze se relikvije 250 svetaca. Vodnjansku crkvu pohode svake godine brojni hodočasnici. Grad Vodnjan i župnik Marijan Jelenić prepoznali su u tome potencijal za razvoj sakralnog turizma. Želja je, naglašavaju, u vrijeme konzumerizma ljudima približiti sakralno.

Prilog u Vijestima iz života Crkve na HKR-u:

Preč. Jelenić je podsjetio i na projekt da se relikvije primjereno prezentiraju izgradnjom muzejskog prostora s kriptom, za što je, kako je rekao, potrebno intenziviranje suradnje nadležnih institucija u ostvarenju financijske konstrukcije.

O knjizi „Izlet u sveto“ su, osim autora, govorile prof. dr. sc. Marija Bušelić i prof. dr. sc. Kristina Afrić Rakitovac sa Odjela za ekonomiju i turizam pulskog sveučilišta te fažanski župnik vlč. mr. sc. Ilija Jakovljević. Tim, kako ga je sam nazvao, alternativnim turističkim vodičem, župnik je naglasio da želi ukazati na važnost relikvija sačuvanih u župnoj crkvi.

Autor opisuje kako je kršćanstvo oblikovalo kulturni identitet Istre, naglasio je vlč. Jakovljević u svom obraćanju. „Oduvijek ljudi posjećuju mjesta mučenika i njihove relikvije, ne bi li i sami stekli hrabrost za sve životne izazove“, citirao je vlč. Jakovljević preč. Jelenića, te podsjetio da je Istra imala divne uzore u vjeri i mučeništvu: Sv. Germana, sv. Maura, Pelagija. Duh vjere oblikuje kulturu mjesta te napose  nadahnuti vjerom te životima mučenika stvaraju velebna djela.

Autor je ovom knjigom želio ponuditi svima nama nešto više od nekog vodiča. Želi uputiti čitatelja na ono bitno, da u sakralnom prostoru se susretne s nadnaravnim. Da ne bude samo dobro informiran već da još više uroni u sakralnost prostora kako bi i sam postao sakraliziran. Vidimo da svake godine sve više ljudi posjećuje svetišta, sveta mjesta: Rim, Lourdes, Trsat, Mariju Bistricu, Vodnjan i Svetvinčenat. Istra još uvijek nije dovoljno svijetu otvorila svoju duhovnu riznicu milosti gdje svaki čovjek, bez obzira bio on vjernik ili ne može za sebe naći poruku. A najveća poruka čovjeku je: Nisi sam, Bog te voli! Hvala našem preč. Marijanu na pionirskom iskoraku što je na tako jednostavan način približio nam metafiziku ovog prostora. Napravimo svi skupa s ovom knjigom Izlet u Sveto, zaključio je vlč. Jakovljević.

Kristina Afrić Rakitovac je naglasila kako je intencija knjige da turistima ponudi puno dublja iskustva od površnog razgledavanja, te nastavila istaknuvši da je na stotinjak stranica zabilježena je povijest Istre s naglaskom na ljude koji su tražili Isusa Krista.

Prigodnu riječ okupljenima uputili su vodnjanski gradonačelnik Claudio Vitasović i saborski zastupnik Anton Kliman.

Župnik je na kraju najavio i ovogodišnju proslavu sv. Blaža, naslovnika župe i zaštitnika Vodnjana, kada će župa ujedno proslaviti 805. obljetnicu svoga postojanja. U petak, 3. veljače, središnje svečano misno slavlje s početkom u 11.00 sati predvodit će biskup u miru mons. Ivan Milovan, a na svim će misama tradicionalno biti i pomazanje grla. (G. Krizman)