Petak, 19 travnja, 2024

Pulska biskupija proslavila sv. Tomu apostola, svog nebeskog zaštitnika

U petak, 3. srpnja 2020., je u Puli proslavljena svetkovina sv. Tome apostola, zaštitnika Pulske biskupije i grada Pule. Svetkovini je prethodila trodnevna duhovna priprava, a na sam dan svetkovine je osim jutarnje mise i svečane večernje euharistije održano i višesatno klanjanje pred Presvetim Oltarskim Sakramentom.

Svečano večernje misno slavlje predvodio je porečki i pulski ordinarij mons. dr. Dražen Kutleša, uz koncelebraciju biskupa u miru mons. Ivana Milovana te tridesetak svećenika.

Misi, koja je održana uz poštivanje svih epidemioloških preporuka, nazočio je pulski gradonačelnik Boris Miletić sa suradnicima te brojni vjernici iz mnogih župa Pulske biskupije.

Mons. Kutleša je u prigodnoj homiliji istaknuo da se promišljanje o sv. Tomi uvijek u konačnici svede na pitanje vjere, te nas potiče da se zapitamo o svojoj vjeri i o vjeri u Crkvi i društvu. Dvije negativnosti, u kojima se svi mi možemo prepoznati, a koje su karakterizirale i sv. Tomu su sumnjičavost i napuštanje zajednice kada nadođu problemi. To je pogrešno, jer poteškoće je lakše prebroditi uz bližnje, no svi smo mi iskusili tu vrstu usamljenosti u poteškoćama.

Biskup je nadalje, kao najvažniju pozitivnu karakteristiku sv. Tome apostola, istaknuo njegovo traženje Istine. Cijela povijest čovječanstva je traženje Istine. Kako doći od Istine? Što je Istina? Kako je obrazložiti? Sve su to pitanja koja su pratila povijest čovječanstva. Svaki je čovjek pozvan da traži Istinu i kada je nađe da je otkrije i da je prihvati, rekao je propovjednik.

Druga velika pozitivnost sv. Tome je to što kada je našao Istinu, prihvatio ju je i postao je odan i povjerljiv čovjek.  Ljudi često ne žele priznati svoju pogrešku, čak i kada vide da su u krivu. Veličina čovjeka upravo je u tome da zna priznati svoju pogrešku kada shvati Istinu, i kada shvati da je bio u krivu da prizna tu svoju krivicu. Ljudi često optužuju druge za svoje pogreške, no pravi i zreli kršćanin i vjernik će priznati svoju krivicu i tražiti oproštenje od drugih ljudi. Sveti Toma je tako činio i u tome nam treba biti uzor.

Sagledamo li pitanje vjeru u perspektivi 20. poglavlja Ivanovog evanđelja, nastavio je mons. Kutleša, primijetit ćemo pojedine stvari koje nam mogu pomoći u životu i u rastu u vjeri.  Vjera dolazi preko osjećaja, dolazi do razuma i kod većine ljudi se tu zadržava, no pravi vjernik je onaj koji je prihvaća i svojim srcem. Ludi često trče za raznim ukazanjima i čudesima, no trebamo se zapitati jesmo li mi to prihvatili srcem. Nadalje vjera nije samo znanje nego i poznavanje. Mi možemo mnogo znati o Bogu, no to nije dovoljno, mi vjernici Isusa trebamo upoznati svojim životom i molitvama. Velika je razlika, naime, znati nekoga i poznavati ga, što je mnogo dublje.

Vjera je i povjerenje, a gdje je povjerenje prestaje strah. Kada vjerujem u Boga onda mi nitko ništa nažao ne može učiniti, jer znam što sam spoznao i znam koja je to veličina, vjera je povjerenje u Boga.  Vjera je ne samo znanje nego i poznavanje, treba ju upoznati životom i molitvom, naglasio je propovjednik.

Nevjera pak, nije samo nedostatak vjere, veće je to postojanje oholosti, nevjera je ne željeti se podvrgnuti Božjoj volji. Kao što je čovjek koji vjeruje onaj koji treba biti ponizan, tako se razabire i oholost onoga koji se ne podvrgava Božjoj volji, jer vjeruje da je njegov način djelovanja najbolji na svijetu.

Treba se prepustiti Božjoj volji. Ljudi često ‘trgujući’ molitvama pokazuju nedostatnost svoje vjere. Neka nam  sveti Toma bude primjer u traženju smisla i ojačavanju naše vjere, zaključio je mons. Kutleša.

Misno slavlje glazbeno su uzveličali pjevači iz više pulskih župa, pod ravnanjem dirigenta Patrika Andreje te uz orguljsku pratnju Paole Batel.

Nakon misnog slavlja, na trgu sv. Tome ispred katedrale održan je tradicionalni koncert duhovne glazbe. Ove su godine nastupili Rafale Dropulić Rafo, Andrej Grozdanov, Alida Poretti Fištrek te pulska Grupa Oton.

(G. Krizman)