Petak, 19 travnja, 2024

Čabrunići: „Poput bl. Miroslava – stavimo svoj život u Božje ruke“

Misnim slavljem na mjesnome trgu, ispred njemu posvećene kapelice a nadomak rodne kuće bl. Miroslava Bulešića, u subotu, 9. svibnja 2020., održano je misno slavlje uz stotu obljetnicu rođenja tog našeg najmlađeg blaženika. Misno slavlje, uz poštivanje svih odredbi Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, predvodio je župnik blaženikove rodne župe Svetvinčenat vlč. Darko Zgrablić.

Župnik je u uvodnom pozdravu podsjetio da se na tom trgu, nedaleko rodne kuće blaženika, misa održava još od prije izgradnje kapelice, kada je tek postojao projekt njezine realizacije.

U prigodnoj homiliji vlč. Zgrablić je rekao kako je toga dana, 13. svibnja 1920. rođenje djeteta bilo nešto mnogo uobičajenije nego danas, jednostavno jer se rađalo mnogo više djece. Bilo je to izuzetno teško vrijeme, nakon rata koji je odnio mnoge živote. Istaknuo je da je Miroslav Bulešić rođen kao posve obično dijete u svom tadašnjem okruženju i nije bio, kao ni drugi sveci, ničime predodređen. Pred njim su, kao i pred svakim čovjekom, bili životni odabiri. On je donio svoje životne odluke i u tome je bio dosljedan. Crkva prepoznaje svece upravo po tome što su u odluci ‘biti bolji’ –  bili dosljedniji. To je prilika koju Bog daje svakome u životu. Po uzor na Isusa u ljudima trebamo uvijek nastojati prepoznati ono dobro i na tome nastojati u izgradnji boljega svijeta. To svatko od nas treba činiti nastojeći izvršavati svoje poslanje, bilo u redovničkom pozivu, bilo u obitelji. Neka ova kapela posvećena bl. Miroslavu ne bude samo spomen na njega, već neka nas podsjeća na istinske vrednote za koje je on živio. Njegovo je mučeništvo bljesak koji nam govori o vrednoti života koji ima smisla tek kada se daruje, rekao je propovjednik. Govoreći o mučenicima vlč. Zgrablić je istaknuo da su oni ljudi u kojima se snažno prepoznaje Onoga za kojega su živjeli. Blaženi Miro nas poziva da, po uzoru na njega, dopustimo da Bog kroz nas obasjava svijet. Bog svakome od nas daje priliku birati Božju volju, birati dobro svaki dan, kako bi na kraju mogli, poput našega blaženika reći ‘u tvoje ruke predajem duh svoj’ sa saznanjem da smo cijeloga života stavljali svoj život u Božje ruke, zaključio je vlč. Zgrablić.

Na kraju misnoga slavlja izmoljene su litanije bl. Miroslava Bulešića i Molitva za proglašenje svetim bl. Miroslava Bulešića.

Miroslav Bulešić rođen je 13. svibnja. 1920. u Čabrunićima, župa Svetvinčenat, u Istri. Osnovnu školu polazi u Juršićima, sjemenišnu gimnaziju u Kopru, a teološke studije u Rimu. Kao svećenik (župnik u Baderni i Kanfanaru, zatim podravnatelj sjemeništa u Pazinu) nesebično i revno pastoralno djeluje, neustrašivo svjedočeći za evanđelje i Isusa Krista u doba organiziranog bezbožničkog progona vjere i Crkve. Ljeti 1947. službeni je pratilac djelitelja sv. Krizme mons. J. Ukmara po istarskim župama. Zbog vjernosti Bogu i odanosti Crkvi, neposredno nakon podjele sv. Krizme, podnio je mučeničku smrt 24. kolovoza 1947. u župnoj kući u Lanišću. Pokopan je u Lanišću, jer vlasti nisu dopustile da se pokopa u Svetvinčentu. Tek je 1958. omogućeno da se, u najvećoj tajnosti, njegovi tjelesni ostatci prenesu na groblje rodne župe, odakle su 2003. godine preneseni u župnu crkvu. Blaženim je proglašen 28. rujna 2013. u Areni u Puli. Danas se relikvije bl. Miroslava čuvaju i časte u glavnome oltaru župne crkve u Svetvinčentu.

(Txt i foto: G. Krizman)

Litanije bl. Miroslava Bulešića, svećenik i mučenika

Gospodine, smiluj se.
Kriste, smiluj se.
Gospodine, smiluj se.
Kriste čuj nas.

Kriste usliši nas.

Oče nebeski, Bože! – Smiluj nam se!

Sine, Otkupitelju svijeta, Bože,

Duše Sveti, Bože,

Sveto Trojstvo, jedan Bože,

Isuse, dobri Pastiru,

Isuse, jakosti mučenika,

Isuse, učitelju apostola,

Isuse, kruno sviju svetih,

Sveta Marijo, majko Božja, – moli za nas!

Blaženi Miroslave Bulešiću, – moli za nas!

Hrabri nasljedovatelju Kristov,

Oprosti nam, Gospodine!

Usliši nas, Gospodine!
Jaganjče Božji, koji oduzimaš grijehe svijeta!

Smiluj nam se, Gospodine!

Moli za nas, blaženi Miroslave.
Da dostojni postanemo obećanja Kristovih.

Pomolimo se: Bože, Oče naš nebeski, Ti si u svećeniku Miroslavu Bulešiću dao svome narodu revnoga pastira i neustrašivog mučenika. Po njegovu zagovoru učvrsti u nama vjeru i ustrajnu strpljivost u teškoćama života te daj da se spremno zalažemo za rast i jedinstvo Crkve. Po Kristu Gospodinu našemu. Amen.

MOLITVA ZA PROGLAŠENJE SVETIM

BL. MIROSLAVA BULEŠIĆA

Gospodine Bože, Oče naš nebeski,

izvore svetosti i milosti!

Ti si pozvao bl. Miroslava, pastira i mučenika,

da ti vjerno služi kao navjestitelj Evanđelja

i hrabar svjedok vojega Sina Isusa.

Poslušan tvojoj riječi i vođen tvojim Duhom

on se zauzimao za sve potrebne,

osobito siromašne i obespravljene,

te nam ostavio primjer velikoga pouzdanja

u Tebe i ustrajnost u trpljenju.

Ponizno molimo tvoju milost

da bl. Miroslav bude ubrojen

među svetce tvoje Crkve,

kako bismo ga mogli

još predanije nasljedovati

i utjecati se njegovu zagovoru

u svim životnim potrebama.

Po Kristu Gospodinu našem. Amen.