Petak, 29 ožujka, 2024
Glazba

Pula: Dekanatska smotra župnih zborova

Smotra zborova Pulskog dekanata i ove je godine tradicionalno održana u pulskom samostanu sv. Franje Asiškog. Na smotri, održanoj u subotu, 18 studenog, ov je godine sudjelovalo 11 zborova, sveukupno oko 250 pjevača. Euharistijsko klanjanje na početku susreta predvodio je domaćin, gvardijan tog samostana fra Đuro Vuradin.

U revijalnom dijelu prvi je nastupio najbrojniji zbor na smotri, Zbor Župe sv. Pavla ap. 35 pjevača, pod ravnanjem Andreja Angelinija, te uz orguljsku pratnju Branka Okmace otpjevalo je pjesme „Vinkovskoj obitelji“ Šime Marovića i božićnu „Oj pastiri, čujte novi glas“, u obradi Ivana Rakonca. Župni zbor sv. Martina iz Ližnjana, s voditeljicom Majom Orišković predstavili su se s pjesmama „Rijeke žive vode“ Arijane Meštrović i „Velik si“ Eve Lene Hallmark. Župni zbor sv. Kuzme i Damjana iz Fažane, pod dirigentskom palicom Mondine Gavočanov izveli su pjesme „Stabat mater“ Vladana Vuletina i „Oči u oči“, pjesmu koju potpisuju dva svećenika naše dijeceze, mons. Vilim Grbac i vlč. Blaž Bošnjaković. Združeni župni zborovi iz Premanture, Banjola i Pomera, pod vodstvom Nađe Martinčić otpjevali su „Nek je slava Bogu našemu“ Anđelka Hitreca i „Pastorala“ Francoisa Couperina. Župni zbor Sv. Antuna Padovanskog, pod vodstvom Vilme Žmak prvo je izveo drevnu molitvu sv. Antunu, gregorijanski koral „Responsorium de sancto Antonio“ te „Samo Bog je ljubav moja“ Charlesa Tillmana. Župni zbor Gospe od Mora, pod vodstvom Danice Benčić te uz orguljsku pratnju Branka Okmace, izveli su stari napjev „Lijepa si Marijo“ i „Poleti golube mira „ Nikše Krpetića. Zbor crkve sv. Nikole, pod ravnanjem Andreja Angelinija, te uz orguljsku pratnju Branka Okmace ove se godine predstavio s dvije božićne pjesme „Klanjam ti se Djetiću“ i „U noći zvjezdanoj“. Župni zbor Župe sv. Ivana Krstitelja otpjevao je ove godine hommage sv. Franji izvevši „Pjesmu stvorova“ u obradi Miroslava Grđana te „Čuj nas sv. Franjo“. Župni zbor sv. Margarete iz Štinjana pod vodstvom i uz violinsku pratnju Srećka Savretića izveo je pjesme „Oči u oči“ i Krist na žalu. Župni zbor pulske prvostolnice, kojeg vodi Patrik Andrea, uz orguljsku pratnju Paole Vellico – Batel predstavio se s pjesmama „Oče naš“ M. B. Rašana te korizmenom „Cjelivat ću Gospodine“ Ivana Sučića. Posljednji su nastupili domaćini, Grupa Oton, koja uobičajeno animira liturgiju i sva ostala duhovna događanja u tom pulskom samostanu. Pod vodstvom voditeljice Ane Čuić Tanković izveli us pjesmu „Smiluj mi se Bože“, u kojoj je solističke dijelove otpjevala Miriam Hichri, te „Gospode, trebam Te“. Drugi solist grupe je Josip Krajačić, gitaru svira Emil Rozenbeker a violinu Marina Kajić.
Susret je završen izvedbom pojednostavnjene verzije himne bl. Bulešiću.