Granice biskupija u Istri nisu se mijenjale više od 6 stoljeća: ustalile su se negdje u XII. stoljeću (možda ranije) i neizmijenjene ostale do god. 1788., bez obzira na podjelu Istre na Austrijski i Venecijanski dio i na promjene granica između Austrije i Venecije (odnosno bez obzira na feudalnu pripadnost pojedinih krajeva).

Karta biskupije
Kliknite na kartu za njeno uvećanje

Biskupiji TRST (Austrija) pripadale su u Venecijanskom dijelu Istre (in ditione veneta) župe: Umag sa Petrovim Selom (Petrovijom), Materada, Buzet, Roč, Lanišće, Zrenj, Sovinjak, Vrh, Račice, Draguć, Hum; i u Slovenskoj Istri: Milje, Predloka (kod izvora Rižane) i Osp.

U Austrijskom dijelu: Borut, Semić, Vodice (kuracije župa venecijanskog dijela), Mune.

Biskupiji PIĆAN (Austrija) pripadalo je: Pićan, Gračišće, Lindar, Novaki Pazinski, Cerovlje, Kršikla, Gologorica, Krbune, Brdo, Čepić, Sv. Ivanac i kapelanije Tupljak, Škopljak, Zarečje, Previž, Gradinje i Grobnik (sve u Austriji) a u Venecijanskom dijelu: Grimalda.

Biskupiji PULA (Venecija) pripadalo je: Pulština (dekanati Pula i Vodnjan) i Labinština - u Venecijanskom dijelu; danas pripada pulskoj biskupiji.

U Austrijskom dijelu Istre: Kršan, Kožljak, Nova Vas (Sušnjevica), Vranja, Paz, Boljun, Lupoglav (Gorenja i Dolenja Vas), Šumber, cijela Liburnija: Brseč, Mošćenice, Veprinac, Lovran, Klana, Kastav, Rijeka.

Biskupiji POREČ (Venecija) pripadalo je: Poreština, Rovinjština i Motovunština - što sve neprekidno pripada porečkoj biskupiji (Venecijanski dio Istre).

U Austrijskom dijelu Istre (a parte Austriaca) pripadalo je porečkoj biskupiji: Pazin, Stari Pazin, Žminj, Sv. Petar u Šumi, Kringa, Tinjan, Beram, Trviž, Zamask, Grdoselo, Kašćerga.

Biskupije NOVIGRAD i KOPAR bile su cijele u Venecijanskom dijelu Istre. Od hrvatskog dijela Istre pripadale su Kopru župe Savudrija i Kaštel (sa Sv. Marijom na Krasu).

Takvo je stanje trajalo sve do 1788. Bulom "Super specula militantis Ecclesiae" od 20. kolovoza 1788., na prijedlog cara Josipa II. papa Pio VI. preuređuje granice biskupija u Istri ukidanjem tršćanske i pićanske biskupije (i goričke nadbiskupije) i osnivanjem nove biskupije u Gradiški (Furlanija). Ovoj novoosnovanoj biskupiji prelaze sve župe u Istri koje se nalaze u Austrijskom dijelu, bez obzira kojoj su biskupiji do tada pripadale. Župe bivših biskupija Trst i Pićan (u Venecijanskom dijelu) prelaze u biskupije tog dijela Istre.

(Već god. 1785., pazinski prošt potpisuje se kao "vicario della fu diocesi di Parenzo a parte austriaca e della fu diocesi di Pedena").

God. 1788. nastale su ove promjene:
1. Župe koje iz porečke prelaze i gradiškansku: Pazin, Stari Pazin, Žminj, Sv. Petar u Šumi, Kringa, Tinjan, Beram, Trviž, Grdoselo, Kašćerga i dio Zamaska (jer je državna granica prolazila kroz selo).
Posljednja kanonska vizitacija porečkog biskupa Franje Polesinija bila je na pazinštini u lipnju 1780.

2. Župe koje iz pulske biskupije prelaze u gradiškansku: Kršan, Šumber, Kožljak, Nova Vas (Sušnjevica), Paz, Boljun, Vranja, Lupoglav (Gorenja i Dolenja Vas), cijela Liburnija.

3. Rijeka - iz pulske prelazi u modrušku biskupiju.

4. Župe ukinute pićanske biskupije (osim Grimalde) pripojene su gradiškanskoj biskupiji.

5. Župe iz venecijanskog dijela koje prelaze u porečku biskupiju: Grimalda (pićanska biskupija), Buzet, Roč, Lanišće, Zrenj, Sovinjak, Vrh, Račice, Draguć, Hum (tršćanska biskupija).

6. U novigradsku biskupiju (Venecija) prelaze župe Umag sa Materadom (tršćanska biskupija).

7. U koparsku biskupiju (Venecija) prelaze župe: Milje (Muggia), Predloka i Osp sa Mačkovljama (tršćanska biskupija).

God. 1791. ukinuta je biskupija Gradiška (nakon smrti cara Josipa II.) i uspostavljena opet tršćanska biskupija kojoj ostaju sve župe u Istri dodijeljene god. 1788. Gradiški (br. 1, 2, 4) a ne vraćaju joj se one te godine oduzete (br. 5, 6, 7).

Bulom "Locum beati Petri" od 30.6.1828. pape Leona XII. ukinuta je novigradska biskupija i pripojena tršćanskoj a koparska je sjedinjena s tršćanskom.

Pulska biskupija je sjedinjena s porečkom: ni jednoj ni drugoj nisu vraćeni teritoriji oduzeti god. 1788. Porečkoj je biskupiji oduzeto područje dodijeljeno joj god. 1788, tj. Buzeština: Buzet, Roč, Lanišće, Zrenj, Sovinjak, Vrh, Račice, Draguć, Grimalda, Hum i još bivši venecijanski dio Zamaska (1728. oduzet joj je austrijski, a 1828. venecijanski dio Zamaska).