Četvrtak, 18 travnja, 2024

„Psihoterapija i ispovijed“

U organizaciji istarskog ogranka Hrvatskog katoličkog liječničkog društva dana 28.03.2007. godine u pulskoj Župi sv. Pavla održano je još jedno u nizu zanimljivih predavanja. Gost predavač bio je prof. dr. Vlado Jukić, ravnatelj psihijatrijske bolnice vrapče koji je početkom devedestih bio jedan je od osnivača Hkld. Predavanju su nazočili, uz brojne liječnike, i mnogi prosvjetni djelatnici te nekolicina svećenika. Susret je započeo molitvom koju je predvodio duhovnik ovog ogranka Hkld, mons. Marcel Krebel, koji je ujedno bio i župnik domaćin.

Na početku predavanja prof. Jukić obradio je definicije ispovijedi i psihoterapije te njihove sličnosti i razlike u indikacijama, metodologijama pristupa, rezultatima… Predavač se na poseban način zadržao na korelaciji grijeha kao preduvjeta za ispovijed te neurotskog poremećaja pri određivanju indikacija za psihoterapiju. Zaključeno je da ispovijed, kod nekih tipologija neurotskih poteškoća može imati psihoterapijski učinak dok psihoterapija nemože imati učinak ispovijedi u oprostu grijeha. Prof. Jukić izrazio je želju da ovo njegovo predavanje potakne kompetentne eksperte iz stručnih krugova na detaljnije proučavanje ovo tematike, koja je veoma zanimljiva kako s teološkog tako i s psihijatrijskog aspekta jer otvara nove poglede na ovaj specifičan interdisciplinarni fenomen.

G. Krizman