Utorak, 23 travnja, 2024

Mlada misa Maksimilijana Buždona

Događaj stoljeća što ga je Buzet s nestrpljenjem i radošću čekao zbio se 19. lipnja 2005. godine u župnoj crkvi Uznesenja Marijina. Maksimilijan Buždon, sin ovog kraja, 11. lipnja 2005. u Puli zaređen za svećenika naše biskupije, proslavio je svoju mladu misu. Vjernici ovih krajeva ne sjećaju se da je kad buzetska ljepotica (župna crkva) bila ispunjena većim brojem ljudi koji su radosno sudjelovali svečanoj svetoj misi.

Radost koja je ispunjala vjernike buzeštine i šire toga je dana kulminirala. Svatko je želio na neki način doprinijeti ljepoti mlade mise što se moglo lako uočiti kroz mnogobrojne detalje što ih je samo ljubav mogla onako ukrasiti. Liturgijsko pjevanje koje se izmjenjivalo između župnog zbora i mnogobrojnih mladih iz “KUMI” uz sudjelovanje mnogih vjernika još je više doprinosilo ozračju radosne zahvalnosti koja je bila usmjerena prema Bogu.

Mladoj misi su prisustvovali mnogobrojni svećenici (petnaestak), bogoslovi iz riječkog bogoslovnog sjemeništa, roditelji i tri mladomisnikova brata, rodbina sa svih strana svijeta skupljena, prijateljice i prijatelji, vjernici iz mnogih krajeva, a posebno iz Lanišća gdje se nalaze mladomisnikovi korijeni.

Naravno je da ovakvi događaja izazivaju veliku radost, ali ovo posebno ozračje u gradu potaklo me je ispitati što to ljudi vide u našem mladomisniku. Posebno me zanimao kometar mladih pa ga navodim u cijelosti: “Od samih početaka KUMA Maksi je svojom pojavom i djelovanjem ostavio neizbrisivi trag. Svojom jednostavnošću, vedrinom, izvrsnim i osebujnim smislom za humor, osjetljivošću za potrebe bližnjih, te iskrenom duhovnošću obogaćivao je sve nas. Takvog smo ga upoznali prilikom raznih druženja, mnogih hodočašća, kao i u organizaciji različitih događanja (Valentinovo, Kumi Skupštine, Zajedničke Euharistije mladih Istre ZEMI, raznih zabava, piknika). Zato s velikom radošću iščekujemo njegovo ređenje i Mladu misu, a još više njegovo pastoralno djelovanje na mjestima na koja ga Bog zove. Ȉvrsto vjerujemo da će Bog po njemu darivati obilje milosti i blagoslova. Nastojimo ga i mi pratiti svojom molitvom.”

Maksimilijanovo mladomisničko geslo je “Odsad ću uvijek biti s tobom.” i od dana mlade mise krasi prezbiterij buzetske župne crkve. Propovjednik vlč. Sanjin Francetić pozvao je vjernike i mladomisnika da u smislu tog gesla oblikuju svoj kršćanski život. Ukoliko trajno ostanemo ucijepljeni u Kristu nema toga čega se imamo bojati.

Sljedeće nedjelje, 26. lipnja Maksimilijan je proslavio sekundaciju u Lanišću, župi od kuda su njegovi roditelji. Iako je ta župa izgubila svoju nekadašnju vitalnost, ipak ostvaruje izrijek prvih kršćanskih vremena: “Krv mučenika, sjeme je novih kršćana.” Više svećenika i časnih sestara poteklo je iz župe Lanišće nakon što je tamo mučeničkom smrću skončan život vlč. Miroslava Bulešića. Vjerujemo da je i ovo novo svećeničko zvanje plod te mučeničke smrti.

Našem Maksiju želimo mnogo Božjeg blagoslova i uspjeha u pastoralnom radu što je pred njim. On sam je pozvao sve neka i dalje mole za njega kako bi ustrajao u svećeničkom služenju i kako bi u tom služenju bivao sve kvalitetniji. Neka ga u tome prati i zagovor sluge Božjega Miroslava Bulešića.

Dalibor Pilekić, žup. vikar