Srijeda, 24 travnja, 2024

U Pićnu proslavljen spomendan sv. Nicefora

O blagdanu zaštitnika Pićanske biskupije načelnik Općine i župnik potpisali „Čin posvete Pićanskog općinskog dobra Svetim Niceforima“.

U ponedjeljak, 30. prosinca 2013., u Pićnu je proslavljen spomendan svetih Nicefora; naime, za prostor Pićanske biskupije vezuju se dva Nicefora. Jedan je pićanski biskup, prema nekim podacima od 524., koji se u prošlosti slavio 28.V., a drugi je mučenik iz 3. stoljeća, koji se slavio 30.XII. Oba se u Pićnu slave zajednički 30.XII., a relikvije se čuvaju u oltaru svetih Nicefora.

Misno slavlje predvodio je župnik župe Navještenja BDM i pićanski dekan preč Antun Kurelović. Predvoditelj slavlja je u prigodnoj homiliji nastojao posvjestiti važnost očuvanja spomena i čašćenja sv. Nicefora, jer je to bitna posebnost Pićna koju bi njegovi žitelji trebali poznavati i uvažavati kao nešto svoje. Pićan je, uz Novigrad, bila povijesna biskupija na području sadašnje Porečke i Pulske biskupije, obuhvaćala je okvirno prostor sadašnjih 16 župa u okolici Pićna, koje su tada bile većinom kapelanije, sa približno istim brojem stanovnika, oko osam tisuća.

Ako se svetac zaštitnik ne spominje, on gubi značajku svoje uloge, da posvećuje župu njemu posvećenu, a to je u tolikoj mjeri tako koliko se ljudi nadahnjuju na njegovu primjeru i utječu njegovu zagovoru, naglasio je propovjednik. Preč. Kurelović je kao primjer štovanja spomenuo podatak kako su ljudi u Lanišću prilikom pogibije bl. Bulešića, odmah, prepoznavši mučeništvo, sakupljali mučenikovu krv kao relikviju. Oko lika sv. Nicefora biskupa isprepliću se mnoge legende, a preč. Kurelović je, u homiliji spomenuo jednu od poznatijih, prema kojoj su Nicefora već u poodmakloj dobi vjernici tužili akvilejskom patrijarhu zbog navodnoga nećudoredna ponašanja s nećakinjama. Pozvan na odgovornost u Akvileju već je putem čudima dokazivao svoju nevinost: otvarao je vrela, riječju pripitomio medvjeda, vlastite halje objesio na tračak sunca. Na povratku se zaustavio u Umagu, gdje je nakon kraće bolesti umro i bio pokopan u župnoj crkvi zajedno s pratiteljem đakonom Maksimilijanom. Prema Niceforovoj želji ruka mu je prenesena u Pićan, u znak da oprašta Pićancima nepravednu optužbu. Upravo relikviju njegove ruke su vjernici nakon misnog slavlja častili u oferu.

Nakon misnog slavlja nekoliko prigodnih promišljanja o čašćenju sv. Nicefora kroz poveznicu sa aktualnim trenutkom pročitala je Davorka Smoković.

Preč. Kurelović zaputio se nakon mise, u sklopu blagoslova obitelji koji su u tijeku, na poziv načelnika općine Ivana Frankovića, blagosloviti djelatnike i zgradu općinskog poglavarstva. Tom su prigodom načelnik Franković i župnik Kurelović svečano potpisali „Čin posvete Pićanskog općinskog dobra Svetim Niceforima“, u čijem tekstu piše: Danas na Vaš blagdan, stavljamo pod Vašu nebesku zaštitu sva naša zemaljska i duhovna dobra: nekretnine i pokretnine, zakone i propise. Po Vama ih baštinimo i s Vama njima upravljamo! Sveti Nicefore biskupe, Tebi povjeravamo brigu o suradnji crkvene i općinske vlasti da budu primjer služenja, za dobro svakoga čovjeka i na veću slavu Božju! A ti nas Nicefore vojniče, u ovim našim nastojanjima sa svom Nebeskom vojskom, brani i očuvaj!“.

Ako je suditi po trenutnim aktivnostima i ostvarenjima općinske vlasti, sveti Nicefori zauzeto protežu svoju zaštitu na svoj grad, a po suradnji „crkvene i općinske vlasti“ možda za dogodine bude već realiziran i projekt postavljanja cestovno-turističke signalizacije koja bi svakom putniku namjerniku odavala da je Pićan upravo – grad sv. Nicefora.