Petak, 29 ožujka, 2024

Proslavljen blagdan sv. Flora

Jedina župa u Porečkoj i Pulskoj biskupiji posvećena sv. Floru proslavila svoga patrona

Župa Loborika, na jugu istarskog poluotoka, u vodnjanskom dekanatu, proslavila je u nedjelju 27. listopada blagdan svog nebeskog zaštitnika sv. Flora. Misno slavlje predvodio je župnik, vlč. Jeronim Jokić, a posebno svečanu notu blagdanskom misnom slavlju dao je župni zbor Župe sv. Ivana Krstitelja iz Dajle koji je za tu prigodu gostovao u Loborici.

Osvrćući se na dnevna misna čitanja o molitveno stavu farizeja i carinika župnik je napose naglasio važnost molitve kao našeg kontinuiranog odnosa sa Bogom. „Ako imamo iskrenu molitvu onda imamo susret s Gospodinom, ako imamo susret sa svojim Bogom, onda se dogodi predivna razmjena, ako se dogodila ta predivna razmjena i mi smo primili njegove darove, onda ćemo moći stameni i jaki u vjeri izdržati u svim silama i nevoljama života. Napasti su svakodnevne, ali Bog je tu da nas pridigne, podigne, pouči, ohrabri, uputi, da nas povede i da nas dovede, i da kao sv. Pavao jednom kažemo ‘trku sam završio, vjeru sačuvao’ “ rekao je vlč. Jokić te zaključio, „na svetkovinu Sv. Flora, ili sv. Fiora ili Cvjetka, kako ga još nazivaju, nastavimo kroz život srcem i dušom prianjajući uz Boga i ispovijedajući svoju vjeru.“

Nakon mise gostujući zbor, pod ravnanjem voditeljice Dajane Miloš, predstavio se župljanima Loborike sa nekoliko prigodnih pjesama iz svog repertoara na hrvatskom i talijanskom jeziku. Tijekom druženja koje je uslijedilo u župnim prostorijama gosti su domaćinima predstavili župu iz koje dolaze.

Iz povijesnih zapisa i antifona oficija svetkovine sv. Flora koje su sačuvane u jednom kodeksu pulske katedrale saznajemo nekoliko podataka o sv. Floru: živio je, prema različitim izvorima, u 4. ili 5. stoljeću, kao biskup je došao iz romanskog Optigeriuma, danas talijanskog grada Oderza, i pretpostavlja se da je bio jedan od prvih vjerovjesnika među prvim Hrvatima u okolici tadašnjeg grada Pule. Povijesni zapisi iz različitih epoha govore o velikom štovanju žitelja Pule prema sv. Floru. Osim u Loborici njemu je posvećena grobljanska crkva u Pomeru, te crkva u Kranjcima nedaleko Labina. Značajan povijesno-hagiografski esej, kao rezultat zauzetih povijesnih istraživanja o sv. Floru, napisao je pokojni porečki i pulski biskup dr. Dragutin Nežić.

G. Krizman